Nazywam się Joanna Svensson. Urodziłam się w czepku. Wydarzyło się to dwudziestego szóstego dnia miesiąca, tysiąc dziewięćset pięćdziesiątego piątego roku, w mroźną listopadową noc, na krótko przed północą. Przy moich narodzinach, w moim rodzinnym domu uczestniczyła położna, moja babcia Helena i mój anioł stróż. Na świat, który przyszłam, patrzyłam z ufnością, nie zdając sobie sprawy, że prawdę było można mówić tylko szeptem a sny i marzenia podlegały niemalże cenzurze, bowiem w kraju mojego urodzenia rządziła dyktatura komunistyczna.

Od 1975 roku mieszkam poza granicami Polski. Długie lata, poczynając od wyjazdu spędziłam w południowej Szwecji żyjąc w integracji z małą społecznością wyspy Hasslö znajdującej się w archipelagu Karlskrony. Od 1997 do 2016 roku mieszkałam we Wremen/Mulsum położonym w północnych Niemczech. Po prawie dwudziestu, bogatych w zdarzenia i przeżycia latach spędzonych w Niemczech postanowiłam wrócić do Szwecji. Obecnie mieszkam w prowincji Skåne, w miejscowości Skurup.

Moje wczesne dzieciństwo spędziłam u moich dziadków. Mimo, iż byłam wtedy mała doskonale pamiętam wiele zdarzeń z tamtego okresu. Czułam się u nich bezpieczna. Byłam kochanym i szczęśliwym dzieckiem. Odkąd pamiętam zawsze przebywałam wśród przyjaznych i życzliwych ludzi.

W czasach mojego dzieciństwa ludzie spotykali się od tak sobie, aby porozmawiać. Szczególnie w pamięci utkwiły mi zimowe, długie wieczory, gdzie to opowiadano różne historie. Prawdziwe, a może i zmyślone, ale zawsze interesujące. Czasami straszne i niesamowite a czasami wesołe i śmieszne. Po jakimś czasie i ja jako dziecko zaczęłam tworzyć różne opowieści. Wystarczyło, abym coś ciekawego zobaczyła, usłyszała albo przyszła mi po prostu jakaś myśl do głowy. W przedszkolu nim jeszcze nauczyłam się pisać wymyślałam historie do moich rysunków.

Oprócz pisania uwielbiam lasy i przyrodę. Pasjonuję się minerałami i kamieniami szlachetnymi z których tworzę unikatową i niepowtarzalną biżuterię. Interesuję się samolotami, mimo iż nie lubię nimi latać. Do moich zainteresowań należą również stare kultury, religie oraz okres drugiej wojny światowej.

Moje bogate w zdarzenia życie oraz aspekty kulturowe i tradycje trzech krajów Polski, Szwecji i Niemiec z którymi jestem mocno emocjonalnie związana, odzwierciedlają się w mojej twórczości. Inspiracją dla mnie są także wzorce osobowe z mojego życia. Były nimi i są mocne kobiety z charakterem, które nawet gdy znajdą się w trudnej sytuacji, zdawałoby się bez wyjścia,wychodzą z nich zwycięsko.

O mnie